Fenntartható nyugdíjrendszer bevezetési folyamata.

1 lépés: a 13. havi nyugdíjat átalakítjuk fenntarthatósági nyugdíjbónusznak, és felnevelt gyermekszám alapján osztjuk ki. Ez 422 milliárd forint volt 2023-ban. Tehát egy nevelt gyermekre kb 92 000,- forint jut (422000000000/1,875/2433000= 92506). Ezzel a nyugdíjasok 70%-a nyer (60 évnél idősebb 2 és annál több gyermekes nők 2022-es népszámlálás alapján) így ez politikailag vállalható intézkedés.

2. lépés: A fenntarthatósági nyugdíjbónuszt beépítjük 12 részre osztva a havi nyugdíjba, és ezzel létrehozzuk a második nyugdíjpillért.

3. lépés: Az alább részletezett fenntarthatósági intézkedéssekkel folyamatosan növeljük ezen második pillér arányát optimális esetben 50%-ig. Ez egy több évtizedes fenntarthatósági átállás. Az első ciklusban az első két lépés tehető meg, a harmadikat pedig el kell kezdeni. 

Fenntarthatósági intézkedések: 

  • nominálisan nem csökkenhet senki nyugdíja
  • a bér-alapú régi nyugdíjpillérnél az új belépők helyettesítési rátáját folyamatosan csökkentjük
  • szigorítjuk a jogosultsági feltételeket: belépési életkor várható élettartamhoz kötése
  • infláció-követő indexálás fenntartása
Ezen intézkedések célja, hogy a bér-alapú hagyományos pillér arányát a GDP %-ában csökkentsük, és az így felszabaduló forrást a fenntarthatósági pillérbe allokáljuk anélkül, hogy a költségvetés egyensúlyát veszélyeztetnénk.

Megjegyzések

Feliratkozás:

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fenntartható állami nyugdíjrendszer

Sikeres demográfiai fordulat

Az európai kihalási verseny állása 2022