Mikor született a legkevesebb gyermek Magyarországon?

Mindenki hallott már róla, hogy tavaly, 2024-ben rekord kevés gyermek született Magyarországon: 77500. Azt már kevesebben tudják, hogy ez az eredmény két folyamat együttes következménye: egyre kevesebb a szülőképes korú (14-50 éves) nő, és nagyon alacsony volt a gyermekvállalási kedv. Mi most ezzel az utóbbival fogunk foglalkozni: szaknyelven ezt teljes termékenységi aránynak hívják. Ez tavaly 1,38 volt. Lássuk hogy viszonyul ez az elmúlt 35 évhez:


Mint láthatjuk volt ez már rosszabb is, 2011-ben volt a mélypont.

Vagy mégsem?

A teljes termékenységi arányszámot egy bonyolult számítás eredményeként kapjuk meg. Ehhez nagyon pontosan tudnunk kell, hogy melyik évfolyamban hány nő él hazánkban. Ezt pedig csak 10 évente tudjuk pontosan, amikor népszámlálás van, a köztes években csak becsüljük. A mi esetünkben 2012 adata pontos, 2011 viszont 9 évnyi összegyűjtött hibát tartalmaz, amit a KSH valamiért nem korrigált visszamenőleg. Annál is érthetetlenebb ez, mivel a 2022-es népszámlálás után ez a visszamenőleges korrekció megtörtént 2013-ig. Summa summarum elég komoly eltérés gyűlt össze 2011-re:


Azt a szép színes rombuszt (igazából deltoid, de erre már senki nem emlékszik a matek óráról) kell figyelni ami pirossal be van keretezve.

Pótoljuk az elmaradt korrekciót, és osszuk szét egyenletesen a 2011/12-es kiigazítást 9 évre:


Mindjárt jobban néz ki, és valószínűleg a valósághoz is sokkal közelebb áll. A 9 év alatt 184020 hölgyet helyeztünk át/korrigáltunk ki. Ennek hatására megváltozott a teljes termékenységi arányszám is:

Ugyan a korrekció után is 2011 maradt a mélypont, de csak ezredekkel elmaradva 2003-tól. És így egy 1999-től 2011-ig tartó folyamatos termékenységi negatív rekord képe rajzolódik ki, amelyben a 2008-as válság ugyan visszaesést hozott, de extrém mélypontot nem.
 
A fenti korrekció (minden 2%-nál nagyobb 2011/2012 eltérés egyenletes korrekciója 9 évre) nem az egyetlen lehetséges megoldása a problémának, de az ettől eltérő megoldások is emelnék a 2011-es TTA-t, csak más mértékben.

Köszönet a KSH-nak az adatok rendelkezésre bocsátásáért!


Megjegyzések

Feliratkozás:

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A gyermekvállalási döntés anyagi szabadságát megteremtő családtámogatási rendszer

Sorsok a termékenységi mintázatok mögött

Családtámogatási licit - elkezdődött a kampány