Demográfiai fenntarthatósági kitétel az Alkotmányban
Magyarország alaptörvénye tartalmaz pénzügyi fenntarthatósági passzusokat: a 36. cikk (4) és (5) bekezdésében, és a 37. cikk (2) és (3) bekezdésében. Ennek mintájára javaslom demográfiai fenntarthatósági passzus létrehozását:
Mindaddig, amíg a termékenységi ráta a reprodukciós szint alatt van, az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely a családtámogatásra fordított kormányzati kiadások hazai össztermékhez viszonyított arányának növelését tartalmazza.
A végrehajtásról szóló törvénybe pedig az alábbi passzust:
A központi költségvetésről szóló törvényben a családtámogatásra fordított kormányzati kiadások hazai össztermékhez viszonyított arányát oly módon kell meghatározni, hogy a mutatónak az előző évhez viszonyított növekedése legalább 0,01 százalékpontot érjen el az OECD számítási módszertanát alkalmazva: természetbeni, pénzbeni és adó/járulék-kedvezménybeni támogatások összesen.
A fenti javaslat célja, hogy a Magyarországon a rendszerváltás óta tapasztalható jelentős fluktuációt megszüntesse, a demográfiai intézkedések kikerüljenek a napi politikai diskurzusból, és kormányokon átívelő stabilitással rendelkezzenek.
Indoklás:
Magyarországon szignifikáns összefüggés van a gyermekvállalás, és a családtámogatások nagysága között.
Ez nemzetközi összevetésben egyedi összefüggés, sok országban nem mutatható ki, mert nincsenek jelentős változtatások (pl. Svédország).
A nemzetközi sokkhatások így is fognak halasztást eredményezni, de a hazai felelőtlen kormányzati viselkedésből fakadó halasztás és a befejezett termékenység további romlása csökkenthető.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése